Krótka historia komputerów

Obecnie komputery spełniają tak ważną rolę, że trudno jest sobie wyobrazić wiele dziedzin naszego codziennego życia, jak również wiele obszarów gospodarki bez tego typu sprzętu. Obecnie Pecety dostarczają nam rozrywki (Internet, gry, filmy), uczą (encyklopedie i programy multimedialne), pomagają w odkryciach naukowych (przeprowadzanie symulacji wymagających skomplikowanych obliczeń) oraz pomagają w pracy. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad historią tego typu sprzętu? Czy wiesz, kto był jego prekursorem oraz jak ewoluowały te urządzenia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu, lub nawet kilkuset lat?

 

Pascalina

 

Historia komputerów zaczyna się już w XVII wieku. Co prawda mowa tutaj o mechanicznych, a nie elektronicznych urządzeniach, jednak początki zawsze są skromne. Otóż w 1645 roku Blaise Pascala zaprojektował narzędzie, które dawało możliwość dodawania oraz odejmowania liczb.

Pascal nad swoim projektem pracował przez około 3 lata. Motywowała go chęć pomocy ojcu, który pracował jako poborca podatkowy. W ciągu 7 lat od czasu zakończenia prac nad projektem sprzedano około 7 pascalin.

 

Maszyna różnicowa

 

Była ona również urządzeniem stricte mechanicznym. Dawała ona możliwość tworzenia matematycznych tablic dla funkcji wielomianowych. Maszynę różnicową zaprojektował Charlesa Babbage’a w 1822 roku. Jednak Babbage nie skończył nigdy swojego projektu, gdyż był one zbyt zaawansowany jak na tamte czasy. Nie bez znaczenia był również aspekt ekonomiczny. Dopiero wiek XX przyniósł na tyle zaawansowaną technikę, że udało się sfinalizować zamysł Babbage’a .

 

Algebra Boole’a

 

Komputery, to nie tylko fizyczny sprzęt, ale również aspekt niematerialny, którym jest tzw. algebra Boole’a. Jest ona zbiorem zasad oraz reguł, które określają zasady przeprowadzania operacji logicznych. Algebra Boole’a opiera się o system 0 – 1 (system binarny). Pierwsza opublikowana praca Boole’a na temat nowego podejścia do logiki, została opublikowana w 1847 roku.

 

Maszyna Turinga

 

Kolejnym ważnym krokiem w kierunku obecnie znanych nam komputerów, było zaprojektowanie tzw. maszyny Turinga, przez Alana Turinga. Urządzenie to było niczym innym, jak abstrakcyjnym komputerem, którego zadaniem było wykonywanie określonego algorytmu.

W praktyce model obliczeń zaprojektowany w maszynie Turinga jest bardzo rzadko wykorzystywany. Jednak koncepcje tej maszyny często stosuje się, aby udowodnić nierozstrzygalność pewnej klasy problemów.

 

Z3

 

Był całkowicie automatycznym komputerem ze zmiennym programem. Jego twórcą był Konrada Zuse. Prace nad tym projektem zakończyły się w 1941 roku. Urządzenie to dawało możliwość przeprowadzania takich operacji matematycznych, jak: odejmowanie, dodawanie, dzielenie, mnożenie oraz pierwiastkowanie.

 

Colossus

 

Był to brytyjski komputer, nad którym prace zakończyły się 14 kwietnia 1943 roku. Nad tym projektem pracowali m.in. Newman, Flowers oraz Turing. Maszyna ta została oparta o koncepcje działania maszyny Turinga. Colossus miał przede wszystkim umożliwić łamanie niemieckich szyfrów.

 

ENIAC

 

Został zaprojektowany w latach 1943-1945 na Uniwersytecie w Pensylwanii. Pracami kierowali Mauchly oraz Eckert. Powszechnie za pierwszy elektroniczny komputer na świecie uważany był właśnie ENIAC. Jednak wraz z odtajnieniem dokumentów z czasów II Wojny Światowej (1975 rok) okazało się, że palma pierwszeństwa może należeć do konstrukcji niemieckiej, bądź brytyjskiej.

Related Post

Skuteczne sposoby na zarabianie przez internet W tym wpisie chcę pokazać ci parę metod na zarabianie przez internet. W erze internetu mnóstwo osób, przede wszystkim początkujących poszukuje pewnych technik na to, jakim sposobem zarabiać pieniądze przez internet. Naprzeciw poglądom dużej ilości os...
Pozycja w świecie zależy od pozycji w Internecie Strony internetowe, są urządzeniami dzięki którym klient może zapoznać się z oferowaną przez nas ofertą. Ważne aby pozycjonowanie stron było prawidłowe, ponieważ pozwala to na znalezienie się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Pozycjonowanie poleg...
Gwarancja bezpieczeństwa jest ważna Prace magisterskie oraz prace licencjackie wykonywane na zlecenie wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności merytorycznych, ale także wielkiej ostrożności. Niestety pisanie prac to także pole do wielu oszustw, przez które cierpią studenci, którzy...
Promocja w internecie Założenie własnej firmy to dopiero pierwszy krok w stronę sukcesu. Oprócz dobrego pomysłu, przedsiębiorca musi też zainwestować w promocję swojej firmy. I to niezależnie od tego w jakiej branży będzie działać ich firma. A coraz częściej podstawą prom...
Stawiaj na jakość i solidność Kiedy chodzi o pisanie prac magisterskich i licencjackich to zawsze musimy w pierwszej kolejności myśleć o jakości i solidności. Tego tematu nie można pokpić, w przeciwnym razie powstanie naukowy bubel, który będzie świadczył źle o studencie. Tym ba...
Weekendowa podróż za grosze W dzisiejszych czasach wyjazd na wakacje, to dla wielu osób zbędny luksus, jednak warto dokładnie przejrzeć różne urlopowe oferty, ponieważ może okazać się, że taka eskapada wcale nie musi być droga.   Jeśli marzy nam się wyjazd za granicę, to jedn...